Jaka matryca do laptopa ?

Rodzaje matryc w laptopie

Jaka matryca do laptopa ?

Wybierając laptop, zazwyczaj kierujemy się jego specyfikacją, czyli rodzajem i wielkością pamięci RAM, procesorem oraz kartą grafiki. Często również zwracamy uwagę na przekątną matrycy. To ona właśnie determinuje rozdzielczość ekranu, nasycenie kolorów oraz zapewnia odpowiednie odwzorowanie rzeczywistości. Niestety wielu producentów nie zamieszcza szczegółowych informacji na temat matryc do laptopów. Jaką więc wybrać matrycę, aby sprostała naszym wymaganiom?

Jaka matryca do laptopa?

Nie ma matrycy idealnej. Wiele z oferowanych na rynku modeli ma swoje plusy, jak również i minusy. Mając jednak możliwość wyboru, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby zakupić laptop z tą najbardziej odpowiednią. Jak wiadomo, rodzaj matrycy w laptopie przekłada się na jakość obrazu, a także komfort pracy. Dobrze dobrana matryca, gwarantuje rzeczywiste odwzorowanie kolorów, szeroki kont widzenia także wyrazisty kontrast. Co więc mamy do wyboru spośród matryc dostępnych na rynku?

Rodzaje matryc w laptopie

Jak można zauważyć, na sklepowych półkach najczęściej dostępne są matryce LCD, które różnią się pomiędzy sobą wykończeniem powierzchni ekranu, rozdzielczością, a także rozmiarem. Najważniejsza jest jednak technika ich wykonania, spośród których najpopularniejsze są trzy – TN, IPS i VA. Częścią wspólną jest matryca TFT, czyli tranzystory sterujące komórkami ciekłokrystalicznymi. To, czym się różnią to sposób ułożenia, jak również i sterowania cząstek ciekłego kryształu. Prowdopodobnie zadajesz sobie pytanie jaka matryca do laptopa ? Podpowiadamy!

Matryce w technologii TN

Są to ciekłe kryształy pomiędzy szklanymi szybkami, a płytki oddzielone są elementami dystansowymi, aby utrzymać stałą odległość. Jest to najtańsza technologia stosowana w laptopach. Wyróżniają się krótkim czasem reakcji, niestety również słabym odwzorowaniem kolorów. Z tego względu doskonale nadają się do pracy biurowej.

IPS – najbardziej popularne matryce

Jest to matryca składająca się z ciekłych kryształków, poruszających się równolegle w kierunku ekranu, dzięki czemu otrzymujemy szerokie kąty widzenia oraz wysoką jakość obrazu. Dostępne są rozwiązania takie jak S-IPS oraz AS-IPS, w których poprawiono czas reakcji do nawet 1msoraz kontrast i odwzorowanie czerni.

VA technologia do domowego użytkowania

Matryce LCD VA to rozwiązanie pośrednie – lepsze od TN, lecz słabsze od IPS. Doskonale odwzorowuje czerń, jednak posiada słaby czas reakcji. VA zapewnia zadowalający kontrast i wysoką szczegółowość, a także dobrą relację ceny do jakości.  To rozwiązanie można uznawać jako tańszy odpowiednik matryc IPS.

Monitor – jaka matryca

Zastanawiając się nad matrycą monitora, mamy do dyspozycji matową oraz błyszczącą wersję. Matryca błyszcząca bardzo dobrze odwzorowuje barwy oraz kontrast. Niestety w pomieszczeniu, gdzie mamy kilka punktów świetlnych, ciężko coś zobaczyć na matrycy, ponieważ odbija światło z zewnątrz. Jeśli jednak wybierzemy model matowy, to możemy mieć pewność, że w każdej sytuacji zobaczymy obraz wyświetlany przez matrycę. Niestety wraz z matową matrycą otrzymujemy słabe nasycenie kolorów.

Wybierając więc matrycę do laptopa, powinniśmy najpierw zadać sobie pytanie, co tak naprawdę potrzebujemy, ponieważ każda matryca może nam zaoferować inną wersję tego samego obrazu.

Zapraszamy do zapoznaia się z naszą aktualna ofertą!


Add address

Polska