Laptop dla studenta

Laptop dla studenta

Jak wiadomo laptop na studiach to jeden z niezbędnych elementów, jaki powinien posiadać student. Jest znacznie wygodniejszy od wersji desktopowych dzięki niewielkim rozmiarom, a także mobilny poprzez zastosowanie baterii. Daje to możliwość swobodnego przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi salami czy też budynkami uczelnianymi. Jaki więc wybrać laptop na studia, aby sprostał wszystkim wymaganiom? Sprawdźmy.

Laptop dla studenta czyli właściwie jaki?

Wiele osób uważa, że laptop dla studenta powinien być mały oraz taki co obsłuży podstawowe programy biurowe. Niestety rzeczywistość szybko weryfikuje, że takie poglądy są nie do końca prawdziwe. Laptopy na studia powinny być dopasowane do kierunku, jaki studiuje dana osoba. Innego laptopa będzie potrzebował student grafiki czy też informatyki, a innego żak kierunków ekonomicznych czy też prawniczych. Z tego względu przed zakupem powinniśmy dokładnie rozważyć, czego tak naprawdę potrzebujemy, bo może się okazać, że nasz nowy komputer może znacznie przekroczyć budżet. Na szczęście mamy do dyspozycji poleasingowe urządzenia, które są równie funkcjonalne co nowe jednak o wiele tańsze.

Najlepszy laptop na studia grafiki i projektowania – co powinien posiadać?

Studenci kierunków graficznych muszą postawić na urządzenia bardzo wydajne, aby mogły obsłużyć programy graficzne. Obowiązkowo w takim urządzeniu powinien pojawić się minimum procesor 4-rdzeniowy i5 generacji 8 lub wyższej. Oczywiście, jeśli tylko nas stać, można wybrać i7 lub i9. Trochę tańszą alternatywa mogą być procesory AMD Ryzen 5 lub 7. Do kompletu należy zestawić minimum 8GB pamięci RAM, choć sugeruje się nawet 16GB dla sprawnego działania oprogramowania takiego jak Adobe Photoshop.

Podstawą jest oczywiście dodatkowa karta grafiki. Dla grafik 2d wystarczy GeForce GTX serii 10XX albo AMD Radeon RX serii 500 do grafik trójwymiarowych sugeruje się wybór układów RTX serii 20xx lub Radeon RX Vega. Niestety takie urządzenia będą sporo kosztować, a niestety student nie posiada zbyt wielu pieniędzy. Z tego względu sugeruje się poszukiwanie laptopów na rynku wtórnym. Przykładowo mogą to być urządzenia poleasingowe, czy też outletowe.

Dla osób pragnących zajmować się grafiką komputerową w sposób zawodowy sugeruje się również wybór dysku twardego SSD, ponieważ w przeciwieństwie do HDD są znacznie szybsze oraz wydajniejsze.

Przykładowym laptopem, który powinni docenić graficy, jest MacBook Pro 15, posiadający odpowiednią konfigurację podzespołów, jak również i niezawodny system operacyjny iOS.


Add address

Polska