Recenzja 13-calowego MacBooka Pro 2015

 

Czym jest 13-calowy MacBook Pro (2015)?

Pomimo, że Apple wypuściło w tym roku nową serię MacBooków Pro, model z 2015 roku jest nadal niezwykle atrakcyjny dzięki niższej cenie.  Jak i również świetnej wydajności i fantastycznemu ekranowi.  To sprawia, że ​​MacBook Air wygląda trochę bez sensu i ustawia bardzo wysoką poprzeczkę dla rywali. A nawet może kanibalizować sprzedaż modelu 2016, dopóki zapasy się nie wyczerpią. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego w 2015 roku daliśmy MacBooka Pro 10/10. Poniżej Recenzja 13-calowego MacBooka (Pro 2015).

Recenzja 13-calowego MacBooka Pro 2015 - gładzik Design & Force Touch

Obecny projekt MacBooka Pro ma już prawie trzy lata, ale wygląda i czuje się tak świeży, jak w dniu, w którym Apple po raz pierwszy go zaprezentował.  Jest niezwykle cienki i lekki. Biorąc pod uwagę, że wykorzystuje procesory „o pełnej mocy”. W przeciwieństwie do niskonapięciowych procesorów używanych w MacBooku Air, nadchodzącym 12-calowym MacBooku i potencjalnych rywali, takich jak Dell XPS 13 2015.

Recenzja 13-calowego MacBooka Pro 2015 wpomina również o Wadze urządzneia. Jest to zaledwie 1,58 kg - odcień o ponad 200 g cięższy niż MacBook Air - i ma 18 mm grubości. Jak na nowoczesne standardy nie jest cienki jak opłatek, ale zajmuje mniej miejsca niż MacBook Air. Jest o 1 cm węższy i płytszy niż Air, więc jest wygodniejszy w ciasnych przestrzeniach, takich jak samoloty czy pociągi.

A wszystko to przed rozważeniem najnowszej nowej funkcji - gładzika Force Touch. W tej chwili jest dostępny wyłącznie dla 13-calowego MacBooka Pro i nowego 12-calowego MacBooka.

Zastępuje standardowy mechanizm zatrzaskowy czterema czujnikami siły i elektromagnesem. W połączeniu wykrywają, jak mocno naciskasz, co daje kilka dodatkowych opcji w niektórych miejscach - Apple nazywa to kliknięciem siły.

Jednak bardziej interesujące jest to, że gładzik Force Touch daje takie samo wrażenie „kliknięcia” w każdym naciśnięciu. Musisz nacisnąć do połowy lub do końca, aby uzyskać satysfakcjonujące kliknięcie na standardowym panelu Clickpad.  Gładzik Force Touch działa tak samo po naciśnięciu górnych rogów, jak w środku. To subtelna inżynieria, którą szybko pokochasz.

Oznacza to również, że możesz wybierać między trzema różnymi mocami kliknięcia - lekką, średnią i ciężką. Heavy czuje się najbliżej obecnych mechanicznych kliknięć, medium jest bardziej precyzyjne i mniej przylegające, a światło jest prawdopodobnie zbyt subtelne.

Co mówi nam opcja Force Click?

Opcje Force Click są raczej interesujące niż przełomowe. Najlepsza jest możliwość szybszego wyszukiwania filmów przez mocniejsze naciskanie. Istnieje pięć poziomów prędkości, zaczynając od 2x i kończąc na 60x, a każdy z nich jest witany subtelną, ale oczywistą reakcją. To trochę jak nadepnięcie na skrzypiącą deskę podłogową - im mocniej naciskasz, tym więcej daje. Metoda Force Click jest bardziej precyzyjna i wyczuwalna. W przeciwieństwie do  niezgrabnego zagłuszania przycisku szybkiego przewijania .

To najlepszy przykład Force Click, ale większość akcji Force Click wykorzystuje tylko dwa poziomy - tj. Normalne kliknięcie, a następnie trochę większy nacisk, aby aktywować opcję Force Click. Force Kliknięcie na słowo powoduje wyświetlenie definicji słownikowej, a kliknięcie linku lub adresu - okno podglądu strony lub mapy.

Nic z tego nie jest niezbędne - przynajmniej nie w sposób, który sprawia, że ​​warto go zaktualizować z ostatniego MacBooka Pro. Ale gładzik Force Touch jest mimo wszystko świetny i to przekonujący powód, aby kupić MacBooka zamiast alternatyw.

Recenzja 13-calowego MacBooka Pro 2015 - ekran i dźwięk

13,3-calowy ekran 2560 x 1600 IPS ze szklanym frontem; 227 pikseli na cal; Współczynnik kontrastu 1000: 1; 60% Adobe RGB

Oficjalna nazwa to „13-calowy MacBook Pro z wyświetlaczem Retina”, co daje kilka wskazówek, czego się spodziewać. Rozdzielczość 2560 x 1600 równa się 227 pikselom na cal, co jest wystarczające dla ekranu, którego nie sprawdzasz tak dokładnie. Jest ostry jak brzytwa.

Mac OS radzi sobie z tą rozdzielczością znacznie lepiej niż Windows, nawet jeśli Windows znacznie się poprawił w ciągu ostatniego roku.  Możesz łatwo wybrać pomiędzy „Większy tekst” i „Więcej miejsca” na suwaku.  Nawet najbardziej hojna opcja jest użyteczna, pod warunkiem, że twój wzrok jest na wyciągnięcie ręki.

Jest też nie tylko ostry; 13-calowy ekran MacBooka Pro jest również kolorowy, dokładny i bogaty. Kontrast jest bardzo dobry. Czerń ma głęboką, atramentową jakość, która naprawdę błyszczy podczas oglądania filmów, a kolory pojawiają się, nie wyglądając na przesycone.

Kąt widzenia jest bezbłędny, a odbicia można kontrolować na niematowym ekranie. To jasny wyświetlacz, ale nie najjaśniejszy, jaki widzieliśmy - kilka dodatkowych nacięć pomogłoby jeszcze lepiej nijakować ostre odbicia. Jest to jednak jedyna prawdziwa krytyka i do tego trywialna.

Wbudowane głośniki stereo są przyjemnie wyraźne i szczegółowe, z wystarczającą ilością średniego zakresu, aby zapobiec ich cienia. Jest tylko ślad niskiego basu, ale tego oczekuje się od laptopa.

Są dobrymi głośnikami do swobodnego słuchania muzyki i oglądania programów telewizyjnych. Są jednak dość łatwą blokadą, jeśli MacBook zapadnie się w miękką powierzchnię, ponieważ są wbudowane w otwory wentylacyjne po obu stronach.

Powrót do blogu