Recenzja Acer Predator Helios 300 (2019)

Recenzja Acer Predator Helios 300 (2019). Pole dla laptopów do gier dla początkujących to zaciekłe pole bitwy. Legiony walczą z Predatorami za pomocą ostrzy. Strixy i Stealthy krążą nad ich głowami. Nowoczesne układy graficzne zapewniają więcej mocy przystępnym cenowo maszynom niż kiedykolwiek. Karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1660 Ti, w szczególności, zapewnia świetny zwrot z każdej zainwestowanej złotówki. To właśnie napędza Acer Predator Helios 300. Jego cena wynosząca 1199,99 USD, zgodnie z testami, rozszerza definicję taniego laptopa. Ale wysoka liczba klatek na sekundę i funkcje tego laptopa rywalizują z modelami ze średniej półki, które kosztują setki więcej. W końcu laptopy do gier dotyczą gier, a poziom budżetu dotyczy wartości. Helios 300 osiąga obie te oceny lepiej niż jakikolwiek inny konkurent na rynku, zdobywając nasz wybór redaktorów dla podstawowych laptopów do gier.

Recenzja Acer Predator Helios 300 (2019) - Ceny dla początkujących kryją w sobie moc

Konstrukcja Helios 300 nie jest laptopem najwyższej jakości, ale jest wizualnie powściągliwa i fizycznie solidna w tej cenie. Acer skierował się do moich oczu ze swoją stosunkowo nową czarno-turkusową kolorystyką - ulepszeniem przesadnego czerwono-czarnego zestawu zastosowanego w modelu 2018 - i zrezygnował z wszelkich krzykliwych, jaskrawych wyborów estetycznych.

Pokrywa jest najbardziej partyjna, ze słowem „Predator” i logo ociekającym grą. Są jednak dość małe, a niektóre turkusowe linie mięśni łagodzą wygląd.

Sama obudowa jest solidna, z metalową pokrywą i klawiaturą, która dodaje jakości. Ramki ekranu i spód są plastikowe, więc nie masz metalowego wyglądu, ale jest w porządku w tej cenie. Wymiary są podobnym kompromisem: ciało ma wymiary 0,9 na 14,2 na 10 cali (HWD) i waży 5,1 funta. Nie jest zbyt cienki ani zbyt gruby, ani szczególnie lekki ani ciężki, jak na 15,6-calowego gracza. Ponownie, za tę cenę: „dostatecznie dobra” wersja.

Ramki ekranu w tym laptopie są cieńsze niż w większości laptopów do gier z ostatnich kilku lat, ale nie tak cienkie, jak są dostępne. Pozwalają producentom dopasować ekrany o tradycyjnym rozmiarze do mniejszych ogólnych powierzchni i, oczywiście, wyglądają również bardziej elegancko.

Wyświetlacz umieszczony między tymi ramkami jest średniej jakości. Rozdzielczość to 1080p / full HD (1920 na 1080 pikseli) i jest to panel do gier o wysokiej częstotliwości odświeżania. Oferuje najwyższą częstotliwość odświeżania 144 Hz, a także czas reakcji 3 ms z przesterowaniem. Są to funkcje skoncentrowane na grach, a natywna rozdzielczość 1080p jest właściwym wyborem dla układu graficznego (więcej na ten temat poniżej).

Wizualnie obraz jest wystarczająco dobry, jeśli nie niezwykły. To mniej więcej to, czego można oczekiwać od przeciętnego laptopa, z doskonałą ostrością i kolorami, ni mniej, ni więcej. Matowe wykończenie ogranicza irytujący odblask. W tej cenie to wygrana, jeśli ekran nie jest wadą, a Helios 300 zapewnia serwisowalny wyświetlacz z przydatnymi funkcjami do gier.

Wreszcie fizyczna budowa

Klawiatura i touchpad. Oba są zaskakująco dobre, szczególnie klawiatura. Ma zrównoważoną ilość skoku klawisza z satysfakcjonującym odbiciem, co zapewnia przyjemne wrażenia podczas pisania. Nasz tester, sprzedawany na Amazon, ma opcjonalnie tylko niebieskie podświetlenie klawiszy. Inne modele pozwalają na wielokolorowe oświetlenie, które można dostosować do strefy. Jeśli chodzi o touchpad, powierzchnia jest wykonana z tworzywa sztucznego. Nie ma tak szorstkiej tekstury, która ma tendencję do nadawania wyraźnego „budgety”. Wydaje się być tańsza niż w naszym drogim modelu Dell G7 15. Nawet jeśli nie jest to jeden z ładniejszych, szklanych touchpadów, które można znaleźć w laptopach premium, takich jak Razer Blade 15.

Nawiasem mówiąc, model Dell G7 jest rywalem Heliosa 300. I rzeczywiście cała konstrukcja Heliosa 300 wykazuje odwrotność głównego problemu Dell G7. Urządzenie z wyczuciem budżetu kompilacja, którą firma Dell umożliwia dość daleko idącą konfigurację, dzięki czemu wydaje się tani w wyższych konfiguracjach. Konstrukcja Heliosa 300 jest ponadprzeciętna. Jakość w cenie początkowej. Więc skaluje się dobrze jako droższy laptop. Jeśli zdecydujesz się na wyższą konfigurację niż ta, którą mam pod ręką.

Uzupełnieniem zestawu funkcji są dodatki oprogramowania. Laptop jest wyposażony w pakiet oprogramowania Acer PredatorSense. Obejmuje on monitorowanie temperatury komponentów, sterowanie wentylatorem i profile ustawień dla poszczególnych gier.

Dedykowany przycisk (ma na sobie logo Predator) nad klawiaturą numeryczną spowoduje wyświetlenie oprogramowania PredatorSense, ale możesz uzyskać do niego dostęp również z pulpitu. Podobnie przycisk Turbo w lewym górnym rogu systemu. Przełącza prędkość wentylatora z automatycznej na maksymalną, ale możesz to zrobić ręcznie w oprogramowaniu i ustawić niestandardowe prędkości.

Recenzja Acer Predator Helios 300 (2019) - Porty i konfiguracje

Helios 300 jest dobrze wyposażony w porty, pakując po trochu wszystkiego i to wszystko praktyczne. Po lewej stronie znajdują się dwa porty USB 3.0, gniazdo Ethernet i gniazdo słuchawkowe. Po przeciwnej stronie znajduje się inny port USB 3.0, złącze USB 3.1 typu C, złącze mini DisplayPort i pełnowymiarowe wyjście HDMI.

Istnieje wiele konfiguracji tego modelu i należy zwrócić szczególną uwagę podczas przeglądania witryny firmy Acer. Wciąż jest sprzedawana zeszłoroczna wersja, którą najłatwiej rozpoznać po czerwono-czarnej kolorystyce. Dokładna jednostka, którą tutaj przeglądamy, model PH315-52-78VL, znajduje się na liście konfiguracji firmy Acer, ale jest sprzedawana tylko za pośrednictwem Amazon. Pozostałe są sprzedawane bezpośrednio przez firmę Acer lub przez kombinację sprzedawców detalicznych (takich jak Amazon lub Newegg).

Wraz z naszym modelem za 1199,99 USD otrzymujesz procesor Intel Core i7-9750H, kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1660 Ti, 16 GB pamięci i 256 GB rozruchowego dysku SSD. Pozostałe 15-calowe modele obejmują różne kombinacje opcji komponentów, takich jak dysk SSD 512 GB (wraz z podświetleniem klawiszy strefowych) i / lub grafikę GeForce RTX 2060. Acer oferuje również niektóre 17-calowe wersje tego laptopa, które mogą obsługiwać do GeForce RTX 2070 i 32 GB pamięci. Wszystkie jednostki mają ten sam wyświetlacz i procesor.

Do pierścienia testowego …

Aby porównać testy wydajności, zebrałem grupę najbardziej odpowiednich najnowszych laptopów do gier oraz nasz aktualny wybór redaktorów z zeszłego roku. Te laptopy są dostępne w podobnej cenie lub oferują podobną wydajność, więc możesz zobaczyć, co możesz uzyskać w każdej cenie. Poniższy ściągawka przedstawia podstawowe specyfikacje każdego systemu…

Legion Y530 ostatniej generacji powinien być z łatwością pokonany przez nowsze laptopy, ale jego obecność tutaj da nam kontekst, jak daleko prowadzi nas ten skok pokoleniowy. Dell G5 15 SE to kolejny podstawowy laptop do gier, który pokaże, co mogą zapewnić niektóre elementy obniżające cenę i niższa cena. MSI GS65 Stealth i Dell G7 15 to laptopy do gier klasy średniej, ale są one dołączone, aby pokazać, jak Helios 300 pasuje do droższych maszyn.

Spoiler: Z punktu widzenia wydajności to dobra wiadomość dla maszyny Acera. Przejdźmy do wyników.

Recenzja Acer Predator Helios 300 (2019) - Testy produktywności i pamięci masowej

PCMark 10 i 8 to całościowe pakiety wydajności opracowane przez specjalistów ds. Testów porównawczych komputerów PC z UL (dawniej Futuremark). Test PCMark 10, który przeprowadzamy, symuluje różne procesy produktywności i tworzenia treści w świecie rzeczywistym. Używamy go do oceny ogólnej wydajności systemu w przypadku zadań biurowych, takich jak przetwarzanie tekstu, korzystanie z arkuszy kalkulacyjnych, przeglądanie stron internetowych i wideokonferencje. W międzyczasie PCMark 8 ma wyspecjalizowany test pamięci masowej, którego używamy do oceny szybkości podsystemu napędowego komputera.

Wyniki PCMark 8 są jeszcze bardziej zgrupowane, ponieważ są to zgrabne dyski SSD, które zapewniają szybki rozruch i czas ładowania.

Testy przetwarzania i tworzenia mediów

Następny jest test Cinebench R15 wykorzystujący procesor Maxon, który jest w pełni wielowątkowy, aby wykorzystać wszystkie dostępne rdzenie i wątki procesora. Cinebench obciąża procesor zamiast GPU, aby renderować złożony obraz. Rezultatem jest zastrzeżony wynik wskazujący na przydatność komputera do obciążeń intensywnie wykorzystujących procesor.

Prowadzimy również niestandardowy test porównawczy edycji obrazu Adobe Photoshop. Korzystając z wczesnej wersji programu Photoshop w wersji Creative Cloud 2018, zastosowaliśmy serię 10 złożonych filtrów i efektów do standardowego obrazu testowego JPEG. Mierzymy czas dla każdej operacji i na koniec sumujemy całkowity czas wykonania. Obciąża to procesor, podsystem pamięci masowej i pamięć RAM, ale może również wykorzystać większość procesorów graficznych, aby przyspieszyć proces stosowania filtrów. (Systemy z wydajnymi układami graficznymi lub kartami mogą zostać przyspieszone).

Te bardziej wymagające testy mediów dodatkowo pokazują różnicę między procesorami Core i5 i Core i7, przy czym ten pierwszy pozostaje w tyle w Cinebench. Doskonałe możliwości wielowątkowe tych procesorów Core i7 pozwalają im lepiej radzić sobie z tymi obciążeniami, a zatem wyniki tutaj.

Oznacza to, że jeśli planujesz wykonywać jakąkolwiek pracę medialną albo zawodowo (w mgnieniu oka), albo jako hobby, laptop z rdzeniem Core i7 może być dla Ciebie. W szczególności Helios 300 wypadł bardzo dobrze w obu testach, uzyskując drugi najwyższy wynik w Cinebench i najszybszy czas w Photoshopie. Ponownie, będąc drugą najtańszą maszyną w tej partii … nieźle.

Co jeszzcze w recenzji? Testy grafiki syntetycznej

Następny w kolejce: pakiet 3DMark firmy UL. 3DMark mierzy względną moc grafiki, renderując sekwencje bardzo szczegółowej grafiki 3D w stylu gier, która podkreśla cząsteczki i oświetlenie. Prowadzimy dwa różne podtesty 3DMark, Sky Diver i Fire Strike, które są dostosowane do różnych typów systemów. Wyniki są zastrzeżone.

Poniższa tabela to kolejny test syntetycznej grafiki, ten przeprowadzony przez Unigine Corp. Podobnie jak 3DMark, test Superposition renderuje i analizuje szczegółową scenę 3D oraz mierzy, jak radzi sobie system. W tym przypadku odbywa się to w tytułowym silniku firmy Unigine.

Dzięki testom 3D Helios 300 za 1199,99 $ wygląda lepiej. Zanim przejdę do szczegółów, najważniejsze jest to, że GTX 1660 Ti w tej cenie jest trudny do pokonania pod względem wydajności. Na przykład GS65 Stealth również korzysta z jednego, ale jest to laptop 1699 USD ze względu na cienką i lekką konstrukcję oraz inne akcesoria. Tylko 1803,99 USD Dell G7 15 i jego RTX 2060 działają lepiej i nie jest to duży margines. Zwłaszcza biorąc pod uwagę lukę cenową. RTX 2060 nie jest idealnym dopasowaniem mocy do funkcji śledzenia promieni. Dostępne tylko w procesorach graficznych RTX, GTX 1660 Ti jest znacznie lepszą wartością dla czystej wydajności.

Czy to się sprawdza w prawdziwych grach? Do następnych testów.

Testy gier w świecie rzeczywistym

Powyższe testy syntetyczne są pomocne przy mierzeniu ogólnych umiejętności 3D, ale trudno jest pokonać pełne gry detaliczne, aby ocenić wydajność gier. Far Cry 5 i Rise of the Tomb Raider to nowoczesne tytuły AAA z wbudowanymi schematami testów porównawczych. Testy te są przeprowadzane w rozdzielczości 1080p zarówno na średnich. Jak i maksymalnych ustawieniach wstępnych jakości grafiki (Normalna i Ultra dla Far Cry 5; Średnia i Bardzo wysoka dla Rise of the Tomb Raider), aby ocenić wydajność danego laptopa.

Ponownie GeForce GTX 1660 Ti i Helios 300 udowadniają swoją zapał. Uśrednianie 81 klatek na sekundę (fps) i 90 klatek na sekundę w tych tytułach przy pełnych ustawieniach dla laptopa w tej cenie nie jest żartem i stanowi świetną wartość. Z łatwością przekroczysz cel 60 klatek na sekundę w grach AAA. Możesz nawet w pewnym stopniu wykorzystać wysoką częstotliwość odświeżania wyświetlacza 144 Hz.  Przy wyłączonych ustawieniach lub w mniej wymagających, konkurencyjnych tytułach dla wielu graczy, możesz jeszcze pełniej wykorzystać ten szybki panel.

Weźmy na przykład Rainbow Six: Siege, znakomity przykład lżejszego tytułu dla wielu graczy. We wbudowanym benchmarku Siege, przy maksymalnych ustawieniach szczegółów, Helios 300 osiągał średnio 165 klatek na sekundę. Ponadto we wszystkich testach aktywacja trybu turbo jest warta co najmniej kilku dodatkowych klatek (różniących się w zależności od gry).

Co jeszcze?

Ten laptop wypada tylko o jedną klatkę za znacznie droższym G7 15 w każdym teście. Inne funkcje również wpływają na wyższą cenę G7 15. Jeśli szukasz dobrej oferty na samą moc, Helios 300 jest niesamowity. I tak, aby odpowiedzieć na palące pytanie, Dell G5 15 i G7 15 można skonfigurować z GTX 1660 Ti.

Gdzie indziej Helios 300 nieznacznie wyprzedza również droższego GS65 Stealth. (Trzeba przyznać, że jest mniej więcej tak szybki, ale jest znacznie cieńszy.) Dell G5 15 SE pokazuje, ile kroku w dół akceptujesz, przechodząc z GTX 1660 Ti na GTX 1650, choć pozwoli ci to zaoszczędzić kilkaset dolarów.

Helios 300 może nie być cienki i lekki ani oferować mnóstwo miejsca do przechowywania, ale pod względem mocy dorównuje lub przewyższa droższe systemy do gier. I to jest prawdopodobnie najważniejsza rzecz w tej klasie laptopów.

Recenzja Acer Predator Helios 300 (2019) - Test wyczerpania baterii

Wreszcie test żywotności baterii. Po pełnym naładowaniu laptopa ustawiliśmy maszynę w trybie oszczędzania energii i wprowadziliśmy kilka innych poprawek oszczędzających baterię. W tym teście zapętlamy wideo - lokalnie przechowywany plik 720p z krótkiego filmu Blender Foundation Tears of Steel - z jasnością ekranu ustawioną na 50 procent i głośnością na 100 procent, dopóki system się nie wyłączy.

Niestety, żywotność baterii okazuje się piętą achillesową tego laptopa. Nieco ponad trzy godziny czasu działania to najkrótszy czas w tej grupie i jeden z najkrótszych spośród wszystkich laptopów do gier w tej klasie. Możliwość wytrzymania zaledwie trzech godzin bez ładowarki sprawia, że ​​trudno jest polegać na tym laptopie w podróży. Nawet po prostu do wylegiwania się i przeglądania w salonie bez ograniczeń.

Nie jest to najbardziej przenośna maszyna, ale jest wystarczająco uniwersalna. Słaby wynik baterii to podkopuje i możesz pomyśleć dwa razy, często go nosząc. Szkoda, ponieważ poza tym jest kompetentny dookoła.

Rywalizujące laptopy do gier? Bój się tego drapieżnika

Mówiąc prościej: Acer Predator Helios 300 to doskonała wartość. Budowa i projekt są wystarczająco solidne, ale wydajność jest najważniejsza. To w dużej mierze zasługa samego GeForce GTX 1660 Ti. Ceny Acera za ten model sprawiają, że jest on wyjątkowy. Jedynymi prawdziwymi wadami są pojemność pamięci masowej i żywotność baterii. Ale można nimi zarządzać w zależności od sposobu korzystania z komputera.

Helios 300 to obecnie najlepszy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki w tym przedziale cenowym. Chociaż znajduje się na zewnętrznej krawędzi tego, co nazwalibyśmy cenami budżetowymi. Jest to obecnie najlepsza wartość dla graczy budżetowych, jeśli możesz trochę dodać ciasto.

Powrót do blogu