Recenzja Głośnika HomePod

Głośnik HomePod od Apple jest to inteligentny głośnik, który oferuje nam wspaniały dźwięk.

Głośnik HomePod to nie tylko fantastyczne i inteligentne urządzenie w postaci głośnika. Jest to również zmieniający się punkt widzenia giganta technologicznego w ciągu ostatniej dekady . Od złotego wieku kultowego iPoda po najnowsze i najlepsze modele iPhone'a.

Chociaż niedawno zastąpił go Apple HomePod Mini, nic nie wskazuje na to, że jego poprzednik zostanie wycofany w najbliższej przyszłości.

W związku z tym, że HomePod zapożycza część swojej nazwy od iPoda, wciąż zadajemy to samo pytanie. Czy warto płacić duże pieniądze za urządzenia marki Apple? 

Jak porozumieć się z głośnikiem HomePod?

We wrześniu 2018 roku ogłoszono aktualizację HomePoda, która dodała możliwość wyszukiwania tekstów, wprowadzono kolejne języki Siri (hiszpański, kanadyjski i francuski). Dodatkowo pojawiła się funkcja, która pozwala ustawić zegar. Dodatkowo istnieje możliwość wykonywania połączenia bezpośrednio z HomePoda.

Integracja z Pandorą - to pierwszy raz, gdy usługa przesyłania strumieniowego innej firmy jest dostępna na Apple. HomePod i może otworzyć drzwi do przyszłych partnerstw z takimi platformami jak Spotify i Tidal.

Od samego począdku głośnik HomePod nie był pierwszy w wyścigu o wprowadzenie inteligentnych głosników. Jednakże Apple nigdy zbytnio się tym nie martwiło. Kierownictwo w Cupertino wydawało się zadowolone, iż reszta branży pozostaje na czele z nowym formatem ale również z zwieloma problemami. Między czasie samo pracowało nad niezawodnym i gdnym do zaoferowania produkcie, które po prostu działa. Chociaż generalnie Apple oferuje nam wyższą cenę od konkurencji a w zamian pozwala nam cieszyć się ze stylowego designu oraz najnowocześniejszej technologii.

Oto nasze przemyślenia na temat inteligentnego głośnika Apple, a także kilka testów, które przeprowadziliśmy z dwoma głośnikami HomePodami.

Apple HomePod cena i dostępność

Jak można się domyślić HomePod nie jest tanim głośnikiem. Cena w momencie premiery wynosiła 349 USD / 319 GBP / 499 USD, a wysyłka głośnika w wybranych regionach świata rozpoczęła się 9 lutego 2018 r.

Oznacza to, że w momencie premiery był to jeden z najdroższych inteligentnych głośników na rynku. Mimo to Apple miało nadzieję, że uzasadni tę cenę, udostępniając Siri  i oferując również dźwięk najwyższej jakości.

Konfiguracja Głośnika HomePod

Na początek jedna kluczowa kwestia: musisz mieć iPhone'a lub iPada, aby go skonfigurować.

Podobnie jak w przypadku AirPods, po prostu trzymaj telefon w pobliżu urządzenia. Słuchawka prześle Twoje preferencje Apple ID i Apple Music. Następnie wypełni wszystkie hasła Wi-Fi, które z dumą pamiętasz, ale na szczęście nie trzeba wpisywać.

Proces konfiguracji był dla nas wydłuzony jedynie przez fakt, że musieliśmy zaktualizować iOS do nowszej wersji na naszym iPhonie.

Cały proces jest jednak szybki - porównaj go z długotrwałym procesem konfiguracji Amazon Echo lub Sonos One.  Będziesz bardzo zadowolony, że nie musisz spędzać długich minut na przenoszeniu iPhona po całym pokoju, aby skalibrować poziom dźwięku.

Dodaj do tego kolejne udogodnienia w codziennym użytkowaniu. Jeśli potrzebujesz skorzystać z nowej sieci Wi-Fi, która jest już skonfigurowana w Twoim telefonie, po prostu trzymasz telefon w pobliżu i gotowe.

Głośnik HomePod będzie sprawdzał jak w danym pomieszczeniu rozprzestrzeniać dźwięk - oceni fizyczne otoczenie. Zweryfikując jak dźwięk, który emituje, odbija się od przeszkód. W takiej sytuacji sposób rozprzestrzeniania  będzie polegał na kierowaniu głównych wokali i instrumentów do przodu.

Jeśli nie przylega do ściany, HomePod rozprzestrzeni dźwięk w przestrzeni 360 stopni.

Po skonfigurowaniu wszystkiego możesz wyjść z domu ze swoim iPhonem, a Twoja rodzina lub współlokatorzy nadal będą mogli używać głośnika.

Projekt Głośnika HomePod

  • Niedoceniany projekt
  • Dużo cięższy niż oczekiwano

Ze względu na jego wagę - powyżej 2,5 kg zalecamy podnosić go dwiema dłońmi.

Wydaje się znacznie cięższy ponieważ, wewnątrz znajduje się kilka mnijszych głośników. Mówimy o głośniku niskotonowym i siedmiu głośnikach wysokotonowych. Każdy z własnym wzmacniaczem i sześcioma mikrofonami rozrzuconymi wokół, aby pomóc wychwycić głos, gdy przywołujesz Siri.

Gdy juz znajdziesz miejsce dla swojego  głośnika HomePod musisz zastanaowić się jak zamierzasz poprowadzić przewód zasilający wychodzący z tyłu. To jedyny przewód w tym urządzeniu i jedyna rzecz, która też przypomina port. Nie posiada on żadnej innej fizycznej łączności, co niestety oznacza brak portu wejścia AUX do podłączenia innego urządzenia.

Wygląd głośnika HomePod

Wszystko co masz to mały głośnik pokryty "siatką akustyczną", która ma za zadanie chronić urządznie, jednocześnie emitować jaknajlepszy dźwięk. Wygląda zwyczajnie, a jedyne miejsce gdzie nie znajdziemy siatki to górna wierzchnia część urządzenia, na której znajduje się odblaskowy krążek.

Posiada również  pulsującą świecącaą diodę która mówi nam kiedy Siri słucha i przetwarza polecenia. Znajdują sie na nim także ikony podgłaśniania i zciszania.

Szkoda, że ​​przyciski nie reagują na dotyk, ale biorąc pod uwagę, że przez większość czasu będziesz sterować HomePodem za pomocą głosu, nie ma to znaczenia.

Ostrzegamy - Apple HomePod może pozostawić pod spodem biały pierścień, jeśli zostawisz go na niektórych powierzchniach (np: porowatym drewnie). Apple twierdzi, że pierścień powinien zniknąć po kilku dniach, inne źródła mówią, że może pozostawić ślad, który będzie bardziej trwały.

W naszych testach również wykorzystaliśmy drewno, na którym postawiliśmy głośnik lecz nie znaleźliśmy oznak wybarwienia ... ale wydaje się, że bardziej porowate, drogie okleiny mogą być bardziej podatne.

Jeśli chodzi o przetwarzanie, HomePod jest wyposażony w układ Apple A8, przystosowany do użytku w iPhonie 6 od 2015 roku. Biorąc pod uwagę, że został zaprojektowany do zasilania całego smartfona, w rzeczywistości jest to całkiem sporo. moc dla „tylko” głośnika, nawet takiego, który regularnie wysyła i odbiera polecenia do i z chmury.

Jakość dźwięku w głośniku HomePod

  • Najwyższa jakość dźwięku
  • Brak przesyłania strumieniowego Bluetooth lub wejścia aux

Jakość dźwięku Apple HomePod jestna na wysokim poziomie. Z łatwością wypełnia pomieszczenie.

Z pewnością działa najlepiej, gdy jest umieszczony pod ścianą dobrze rozdziela dźwięki.

Prawdopodobnie wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do słuchania muzyki o różnej jakości. Od słabej jakości na słuchawkach po głośniki, które ma nasz telewizor. Tak więc korzystanie z HomePoda przczyni sie do poznania nowych boźców słuchowych, które na zawsze zmienią nasz świat.

Na swoją uwagę zasługuje bas, który jak większość dźwięków jest stabilny. Zwłaszcza słuchanie elektroniki dawało dużo przyjemności, a dźwięki gitary basowej wprowadzały do ​​dźwięku lekki pogłos.

Głośnik HomePod jest urządzeniem dosyć głośnym. Dlatego też Siri na pewno Cie zapyta, czy na pewno chcesz by głośnik, grał z pełną mocą. A jeśli na utworze są jakieś efekty dźwiękowe, takie jak chlapanie wodą, deszcz czy dźwięk winylu, na pewno odczujesz różnicę.

Jedyny problem, który może sie pojawić  to interakcja z Siri. W przypadku kiedy przebywamy w pomieszczneiu z większą ilością osob, nawet ciągłe powtarzanie "Hey Siri" nie przyśpieszy połączenia z urządzeniem i wyboru ulubionej piosenki. W takim przypadku będziemy musieli poprosić naszych znajomych o chwilę cichy.

Głośnik HomePod a konkurencja

Porównując  głośnik HomePod z nowym Amazon Echo i Sonos One, z łatwością możemy je porównać. Pomijając prostą konfigurację, która w dzisiejszych czasach powinna byc stardardem, dźwięk z głośnika Apple jest najbardziej eksponowany i czysty ... po prostu wydaje się, że do twoich uszu napływa więcej informacji.

Amazon Echo cechuje sie najniższą jakością z trzech powyższych pod względem jakości dźwięku. W odpowiednich warunkach sprawdza się dobrze. W związku z tym wydaje nam się iż jakość jaką nam oferuje jest adekwatna do ceny.

Sonos One jest jest bardziej zblizony swoimi parametrami do HomePodowi, jeśli chodzi o jakość dźwięku. Mimo to nadal daleko mu do urządzenia sygnującemu się logiem Apple.

Ale teraz zajmiemy się tym, jak faktycznie możesz korzystać z HomePod. Przede wszystkim konieczna jest subskrypcja Apple Music, chyba że już masz muzykę na swoim iPhone'a - a nawet do tego potrzebujesz  AirPlay.

Wpominamy o tym, ponieważ nie można przesyłać strumieniowo przez Bluetooth do HomePod.

W jaki sposób powinieneś maksymalnie wykorzystać swój HomePod? Dzięki  Apple Music - co oznacza, że będziesz musiał zapłacić 10 USD / 10 GBP miesięcznie, aby nadal korzystać z nowego głośnika w taki sposób jak sobie byśmy tego życzyli.

Jeśli już za to płacisz, nie ma problemu. Ale jeśli obecnie jesteś użytkownikiem Spotify, nie będziesz mógł korzystać z tej usługi bez przesyłania jej strumieniowo przez telefon, co też nie jest idealne.

Mówiąc o przyszłości, dzięki AirPlay 2 możesz teraz połączyć ze sobą dwa głośniki HomePod, aby uzyskać dźwięk stereo lub dodać głośniki różnych marek. Lista głośników zgodnych z AirPlay 2 obejmuje obecnie Sonos Playbase, Sonos Beam, Sonos One i Sonos Play: 5, a także głośniki Bang & Olufsen, Libratone i Naim są podłączone do AirPlay 2.

Głośnik HomePod w konfiguracji z Apple TV

Wypróbowaliśmy taką konfigurację z Apple TV. Chociaż dźwięk był genialny, za każdym razem musieliśmy sięgać do zaawansowanych ustawień, aby telewizor odtwarzał dźwięk przez głośnik. Posiadanie dwóch HomePods dumnie stojących po obu stronach ekranu i automatycznie odtwarzających dźwięk z Netflixa brzmi świetnie!

Wykonaliśmy dwie próby połączenia dwóch głośników HomePods ze Spotify. W obu przypadkach wystąpiło zauważalne opóźnienie między nimi, które można było naprawić tylko poprzez ciągłe uruchamianie i wyłączanie dźwięku. Z pewnością nie jest to doświadczenie, jakiego oczekiwalibyśmy od Apple.

Ponadto nie ma łatwego sposobu na skalibrowanie obu głośników razem. Ale możesz kontrolować dźwięk każdego z nich za pomocą iPhone'a, ale by odtwarzały dźwięk idealnie w tym samym czasie może być kłopotliwe.

Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to najwyższej jakości obsługa dwóch głośników, której oczekiwaliśmy od Apple.

Powrót do blogu