Recenzja MacBook Air 13 Retina i5

Firma Apple zaktualizowała 13-calowego MacBooka Air, którego wersja 2015 została omówiona poniżej. Teraz jedyny pozostały MacBook Air w ofercie, 13-calowy otrzymał szybszy i mocniejszy procesor Intel, podobnie jak 12-calowy MacBook z 2017 r. Firma Apple zaktualizowała również swoje MacBook Pro - 13 i 15 calowy z paskiem Touch Bar. Sprawdź co więcej znajdziesz w Recenzja MacBook Air 13 Retina i5.

Poza niewielkim spadkiem cen, partia z 2017 roku jest bardzo podobna do tej z 2016 roku, z tymi samymi obudowami, portami, trackpadami i ekranami. Ale ostrzegam, zakup nowego MacBooka Pro może wymagać zainwestowania w różne adaptery do starszych urządzeń. Należy również pamiętać, że 13-calowy MacBook Pro z 2015 r. został wycofany.

W ciągu ostatnich kilku lat flagowy MacBook Air firmy Apple dodawał najnowszą generację procesorów Intela, a czasami modyfikował dołączone porty lub rodzaj pamięci półprzewodnikowej, ale te zmiany wydawały się bardzo niewielkie. Zwłaszcza w porównaniu z przełomowym 12-calowym MacBookiem. Nowością w roku 2015, który jest niesamowicie cienki i stylowy.

MacBooka Air pozostaje jednym z najbardziej uniwersalnych laptopów, jakie można kupić. Dzięki wciąż smukłej konstrukcji, doskonałej klawiaturze i touchpadowi. Ogólnie szybkiej wydajności i doskonałej żywotności baterii.

Wydajny pomino wieku?

Podczas gdy inne laptopy nadal zbliżają się wydajnością do Air, a nawet wyprzedzają go pod względem wzornictwa, Air uparcie utrzymuje się, że ma najdłużej działającą baterię. Dzieje się tak z powodu niewielkiej aktualizacji procesoru na 2015 rok . Wcześniej znanych pod kryptonimem Broadwell. Wzrost wydajności, podobnie jak w większości systemów Broadwell, jest niewielki ale większa sprawność energetyczna tych nowych chipów przynosi znaczną poprawę.

Wraz z nowym procesorem otrzymujesz  ulepszoną zintegrowaną grafikę, która jest zawarta w platformie Broadwell. A także przyspieszenie z Thunderbolt do Thunderbolt 2 w porcie danych / wideo. Wbudowana pamięć flash, która w ostatnim cyklu przełączyła się na szybszy interfejs PCIe, teraz również zyskuje większą przepustowość. Chociaż w codziennym użytkowaniu raczej nie zauważysz żadnej z tych przyrostowych ulepszeń.

Gdyby nie ciągła dominacja w zakresie żywotności baterii i stosunkowo niska cena początkowa Łatwo byłoby odłożyć MacBooka Air na bok i zaproponować zamiast niego Pro lub 12-calowego MacBooka. Zamiast tego masz trzy różne produkty, z których każdy ma mocne i słabe strony. A każdy z nich jest najlepiej dostosowany do różnych odbiorców. Podejrzewam, że przez jakiś czas Air pozostanie najlepszym wyborem dla zwykłego kowalskiego.

Projekt i funkcje

MacBook Air ma  rozpoznawalną sylwetkę. W dużej mierze niezmienioną od 2010 roku i nadal zasadniczo podobną do oryginalnej wersji z 2008 roku. Z zewnątrz gładkie aluminium nadal wygląda nowocześnie i minimalistycznie. A jego wygląd został skopiowany przez inne firmy, w tym serię Dell XPS 13, którą czasami nazywamy DellBook Air.

Otwarcie pokazuje, jak stary jest ten projekt. Większość nowoczesnych laptopów zawiera teraz wyświetlacze dotykowe. Co na razie pozostaje poza zasięgiem dla MacBooka. Z dotykiem czy nie, nowsze laptopy mają również cieńsze ramki ekranu z szklaną nakładką od krawędzi. Dzięki temu wnętrze jest czystsze i znajdziesz je zarówno w MacBooku Pro, jak i nowym 12-calowym MacBooku.

Oprócz innych linii MacBooków, które przeszły na cieńszą ramkę i szkło od krawędzi, laptopy, takie jak wspomniany wcześniej Dell XPS 13, poszły jeszcze dalej. Przenosząc wyświetlacz prawie do krawędzi pokrywy, podobnie jak obecne telewizory „bez ramek”.

Klawiatura wyspowa jest taka sama, jak w kilku ostatnich generacjach MacBooka.

Jednym z obszarów, w których MacBook Air powinien coś zmienić to wyświetlacz. Rozdzielczość jest ograniczona do 1440x900. Podczas gdy nawet niedrogie laptopy z systemem Windows domyślnie obsługują standard HD wynoszący 1,920x1 080.

Połączenia i wydajność

Kiedy po raz pierwszy został uruchomiony w 2008 roku, MacBook Air był ostro krytykowany za posiadanie tylko jednego portu USB. Od tego czasu Apple trochę wycofał się z tego wymuszonego minimalizmu, a obecny Air ma parę portów USB 3.0, Thunderbolt 2 i gniazdo kart SD. Co ciekawe, nowy super-smukły 12-calowy MacBook to nowy jednoportowy laptop z jednym portem USB-C do wszystkiego, łącznie z zasilaniem.

Przeskok z zeszłorocznego procesora Intel czwartej generacji do procesora Intel Core i5-5250U piątej generacji nie zrobi dużej różnicy w wydajności aplikacji.  W codziennym użytkowaniu - surfowanie po Internecie, media społecznościowe, odtwarzanie wideo HD. Ten system znalazł się tuż za mocniejszym MacBookiem Pro 2015 w naszym teście wielozadaniowym.

Dlaczego utrzymujemy naszą ogólnie pozytywną rekomendację dla wersji MacBook Air z 2015 r.? Jest to fakt, że chociaż projekt i funkcje pozostają takie same rok po roku, żywotność baterii nadal się poprawia. Dzieje się tak dzięki połączeniu nowych procesorów Intel, które ulepszają się z każdym pokoleniem. A także zdolności Apple do maksymalizacji czasu pracy baterii w swoich laptopach.

13-calowy Air 2013 działał przez 14 godzin i 25 minut w naszym teście baterii podczas odtwarzania wideo. Podczas gdy wersja 2014 dodała to, działając przez 16:26 w tym samym teście.

Podsumowanie

Niektóre elementy są coraz bardziej przestarzałe w porównaniu z nowymi projektami laptopów. Zwłaszcza jeżeli spojrzymy na wyświetlacz o niższej rozdzielczości i gruba ramka ekranu.

Z obecnej linii MacBooków, Pro jest teraz najbardziej praktyczny. Z ekranem o wyższej rozdzielczości, potężną wydajnością i konstrukcją, która jest nadal bardzo przenośna. 12-calowy MacBook jest efektowny. Ale krótsza żywotność baterii i mniejsza moc procesora oznaczają, że jest przeznaczony dla znacznie węższej liczby osób.

Powrót do blogu