Silicon M1 - nowy procesor w urządzeniach Apple

Apple Silicon M1 to pierwszy procesor firmy Apple dla komputerów osobistych. Wykorzystuje co prawda architekturę ARM, ale też zawiera autorskie usprawnienia.

Został on po zaprezentowany po raz pierwszy w 2010 roku. Układ Apple A4 uważany niezrozumiałą innowację, która nie ma sensu. Jak się póżniej okazało twórcy iPhone’a dobrze, że zdecydowali się na tak kosztowny krok. Szybko się okazało, że dzięki temu rozwiązaniu iPhone’y i iPady oferują niezrównaną na rynku sprawność energetyczną.

Teraz ta sama kultura pracy trafia do komputerów Mac. Poznajcie nowy procesor Apple M1.
Układ M1 składa się z 16 mld tranzystorów upakowanych w 5-nanometrowym procesie technologicznym. Co to oznacza dla zwykłego użytkownika? M1 osiąga dwukrotnie wyższą wydajność od najnowszego układu laptopowego na rynku zużywając przy tym raptem 25 proc. energii potrzebnej do tego samego zadania konkurentowi.

Silicon M1 to układ zintegrowany. Podobnie jak mobilne procesory Apple A, to konstrukcja SoC (a więc integruje wszystkie procesory i koprocesory Maca). Najważniejszy element M1, czyli CPU, to ośmiordzeniowa jednostka o konstrukcji big.LITTLE. A więc zawiera cztery energooszczędne rdzenie wykorzystywane do typowych zadań oraz cztery wysokowydajne – gdy dana aplikacja bądź ich zestaw okazują się bardziej wymagające.

Jednostce centralnej towarzyszy 8-rdzeniowy układ graficzny (2,6 TFLOPS) i 16-rdzeniowy układ do przeliczeń algorytmów sztucznej inteligencji. Pozostałe elementy SoC to procesor przetwarzania obrazu, wideo, dźwięku, operacji we/wy i moduł bezpieczeństwa. Całość uzupełnia pamięć DRAM – współdzielona dla CPU i GPU.

Apple zachęca twórców do wprowadzania na komputery Mac z M1 aplikacji z iPada oraz do rekompilacji programów pisanych z myślą o Macach z Intelem. Jednak wszystkie pozostałe programy, których twórcy nie zainwestują w natywne wersje pod procesor M1, będą uruchamiane w trybie emulacji.

Powrót do blogu