Jaki napęd zewnętrzny warto kupić i dlaczego?

Jak już zdołaliśmy zauważyć, od pewnego czasu producenci laptopów zrezygnowali z montowania napędów optycznych. Pokierowane było to i zapewne jest nadal tym, że napędy zajmowały dużo miejsca we wnętrzu obudowy, a zarazem zwiększały wagę urządzenia. Płyty stopniowo są wypierane przez dyski przenośne oraz pendrivy, które to są szybsze i mogą pomieścić więcej danych. Nie ulegają tak szybko uszkodzeniu, jak płyty. Co jednak zrobić, gdy mamy jakieś programy bądź gry na płytach DVD? Nic straconego. Do każdego komputera przenośnego możemy podłączyć zewnętrzny napęd. Pytanie jednak nasuwa się następujące – jaki napęd zewnętrzny do laptopa najbardziej się opłaca kupić?

Jaki napęd zewnętrzny kupić?

Pierwszą kwestią, jaką należy rozważyć podczas zakupu zewnętrznego napędu optycznego, jest określenie, jakiego ma być rodzaju. Do dyspozycji mamy:

  • Napęd CD – odczytuje tradycyjne płyty o niewielkiej pojemności;
  • Napęd DVD – jest w stanie odczytać płyty nawet dwuwarstwowe do 9,4GB oraz dwuwarstwowe dwustronne o pojemności 17,08GB. Jest również w stanie odczytać płyty CD;
  • Napęd Blue-Ray – taki napęd obsługuje płyty o najnowszym standardzie pozwalające na zapis nawet do 400GB danych.

Warto także sprawdzić, czy nasz nowy napęd obsługuje również zapis danych na płycie, a nie jedynie odczyt. Jest to już standard, ale czasem można się zaskoczyć. Warto, więc to sprawdzić.

Najlepszy napęd zewnętrzny do komputera

Dla osób niezdecydowanych przygotowaliśmy niewielki ranking trzech najlepszych napędów zewnętrznych.

  • Asus DRW-24D5MT/BLK/B/AS – to napęd znanej i solidnej marki, który zapisuje i odczytuje płyty z prędkością 48x. Co ciekawe jest w stanie obsługiwać nośniki M-Disc, których trwałość sięga 1000lat. Docenić można go również za niską cenę i sporą wytrzymałość.
  • LG AP70NS50 8x DVD-RW DL USB 2.0– jest to przenośne urządzenie posiadające również funkcję M-Disc. Napęd posiada wbudowany dodatkowy bufor 0,75MB zapobiegający niedopełnieniu bufora. Co ważne jest cichy i wyposażony został w szczelinowy slot na płyty, przez co nie ma wysuwanej kieszeni, którą można uszkodzić. Minusem jest prędkość odczytu i zapisu na poziomie do 24x
  • DIREFOX zewnętrzny DVD-RW USB 3.0 – na trzeciej pozycji uplasował się napęd zewnętrzny, który podepniemy pod USB 3.0. Usprawnia to szybkość przesyłania danych. Niemniej jednak prędkość odczytu maksymalnie wynosi 24x. Niektórzy użytkownicy skarżą się również na hałas. Niemniej jednak dostaniemy go za niecałe 70zł, a więc jest godny polecenia.
Back to blog