Korzyści z kupowania i sprzedaży laptopów poleasingowych a ekologia

Produkcja komputerów

Produkcja nowych komputerów zużywa energię i generuje odpady. Około 270 kilogramów dwutlenku węgla, będącego gazem cieplarnianym, zostaje uwolnione w czasie wytwarzania laptopa. Same Stany Zjednoczone, aby zaspokoić rynkowe zapotrzebowanie na przenośne komputery w 2002 roku, wygenerowały emisje gazów cieplarnianych odpowiadające rocznym emisjom CO2 676000 samochodów. Na tym nie kończy się zgubny wpływ produkowania elektroniki i pogoni za coraz nowszym modelem sprzętu. Ogromne ilości elektrośmieci trafiają na wysypiska w Afryce. Wśród tysięcy ton starych komputerów, smartfonów i innych urządzeń znajduje się wiele używanych sprzętów, które zostały pozbawione możliwości dalszego użytkowania.

Na problem utylizacji elektrośmieci i marnowania sprawnych laptopów coraz częściej odpowiadają jednak firmy zajmujące się odnawianiem elektroniki (refurbishing). Dzięki ich działaniom sprzęty mają szansę zyskać nowe życie, zamiast przedwcześnie trafiać na składowiska odpadów. Zarówno sprzedaż, jak i kupno odnowionych laptopów poleasingowych pozwala zadbać o środowisko.  Kiedy urządzenie zostaje ponownie wykorzystane, Ziemia nie traci zasobów zużytych przy produkcji nowej elektroniki i nie jest zanieczyszczana kolejnymi odpadami. Trzeba zarazem pamiętać, że kupując odnowione komputery poleasingowe, można zyskać urządzenie zgodne z aktualnymi standardami technologicznymi przy jednoczesnym ograniczeniu swojego śladu węglowego, czyli całkowitej sumy emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę.

Laptopy poleasingowe a podejście Zero Waste

Zero Waste (tłumaczone dosłownie jako „zero odpadów” albo „zero marnowania”) to styl życia skoncentrowany na tym, by generować jak najmniej odpadów, a co za tym idzie – nie zanieczyszczać środowiska. Zamiast produkować śmieci, używa się dostępnych zasobów. Remarketing odnowionych sprzętów jest zgodny z opisanym proekologicznym podejściem. Odświeżanie, testowanie, sprzedawanie, a z drugiej strony – kupowanie poleasingowych laptopów staje się wyrazem odpowiedzialnej produkcji, konsumpcji, ponownego wykorzystania i odzyskiwania wyrobów bez szkodliwej dla środowiska utylizacji i zrzutów do ziemi, wody i powietrza.

Wiele części elektronicznych znajdujących się w laptopie (zwłaszcza baterii) okazuje się bardzo trudna do odpowiedzialnej utylizacji, dlatego lepiej używać ich w obiegowej ekonomii technologii, polegającej na ograniczeniu marnowania przydatnych zasobów.

Kupując laptopy poleasingowe, walczysz z efektami globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych

Główną przyczyną globalnego ocieplenia jest emisja dwutlenku węgla, stanowiąca 57% całkowitej emisji gazów cieplarnianych. Zakup odnowionych sprzętów zmniejsza zapotrzebowanie na produkcję zupełnie nowych laptopów. Wraz z ograniczoną produkcją elektroniki, obniża się również emisja dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, pochodząca z wytwarzania komputerów, a to w rezultacie spowalnia proces globalnego ocieplenia i opóźnia nadejście jego groźnych dla środowiska konsekwencji.

Zmiany klimatyczne to kolejny problem, z którym styka się współczesny człowiek. Jednym z kroków do jego rozwiązania może być remarketing sprzętów. Sprzedaż używanych laptopów pochodzących z leasingu zmniejsza potrzebę eksploatowania surowców wykorzystywanych do produkcji elektroniki. To z kolei pozwala oszczędzić cenne naturalne zasoby, uchronić florę i faunę Ziemi przed negatywnymi skutkami działalności człowieka, wpływającymi ostatecznie na klimat planety.

Co z jakoscią odnawiany laptopów

Kupowanie poleasingowych laptopów – sprawdzonych, odświeżonych i gotowych do ponownego użytku – nie oznacza nabywania przestarzałego sprzętu. Większość urządzeń to wysokiej klasy  komputery o biznesowym rodowodzie, znacznie wydajniejsze niż znaczna część nowych modeli z ich półki cenowej: laptopy, komputery, monitory np tak jak w przypadku firmy Apple. Co ciekawe, nierzadko odnowiona elektronika, okazuje się mniej awaryjna niż zupełnie nowy produkt. Choć może wydawać się to dziwne, wytłumaczenie tej sprawy jest całkiem proste. Zupełnie nowy produkt przechodzi wszystkie standardowe kontrole jakości. Sprawia to, że do klienta trafia sprzęt niezawodny, tańszy, a w dodatku pozwalający opowiedzieć się za ideą Zero Waste.

Kupno odnowionych sprzętów okazuje się lepszym wyborem niż zakup nowego modelu, jeśli weźmie się pod uwagę kwestie finansów i ochrony środowiska. Laptopy poleasingowe są tańsze, a w dodatku ich nabywanie pozwala zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zredukować ślad węglowy. To także kolejny sposób na to, by ograniczyć ilość generowanych odpadów, żyjąc zgodnie z podejściem Zero Waste i jego zasadami.

Back to blog