Logitech MX Ergo Wireless Trackball

 Recenzja Myszy Logitech MX Ergo Wireless Trackball pozwoli nam przyjrzeć się bliżej jej cechom. Co ją wyróżnia? Sprawdźmy! Myszki reprezentują zupełnie inny sposób interakcji z komputerem. Przez ostatnie kilka tygodni testowaliśmy nową mysz MX Ergo firmy Logitech (99,99 USD / 99,99 GBP / 129,95 USD), aby określić, czy warto odejść od tradycyjnej myszy.

W zależności od tego, do czego używasz komputera, może być tego warte.

Projekt

Oczywiście myszy trackball nie są niczym nowym, ponieważ faktycznie istniały dłużej niż bardziej standardowa mysz, ale w ostatnich latach pozostały bardziej niszowym urządzeniem.

Logitech pozostał najbardziej znanym sprzedawcą trackballi. Wypuścił trackball Logitech M570 w 2010 roku, a wcześniej oburęczny Trackman Marble w 2008 roku.

Pomimo tak długiego przebywania w pobliżu, nietrudno zrozumieć, dlaczego myszy trackball pozostały niszowe. Jest po prostu coś, co przeraża w używaniu kciuka do pchania piłki, zamiast poruszania całym korpusem myszy.

Nie wspominając o samej liczbie przycisków myszy. Oczywiście bardziej tradycyjne myszy cierpiały z powodu własnych ekscesów przycisków w ciągu roku, ale zmieniając ich położenie, MX Ergo zmusza Cię do ponownego nauczenia się ich używania.

Przyciski kciuka są tego najlepszym przykładem. Podczas gdy tradycyjna mysz umieszcza przyciski kciuka, wiesz, pod kciukiem, MX Ergo umieszcza je po lewej stronie przycisku lewego kliknięcia.

Oczywiście teraz, gdy twój kciuk jest przeznaczony do poruszania kulką, ma sens, że przyciski kciuka musiałyby się poruszać, ale ich nowa pozycja zamienia je w dodatkowe przyciski dla palca wskazującego i uważamy, że to usuwa pewną część ich użyteczności .

Co jeszcze oferuje nam to urządzenie?

Kontynuując prezentację urządzenia, mamy kółko przewijania, które można również przesuwać w lewo i w prawo, aby uzyskać dodatkową funkcjonalność, przycisk do przełączania między łączeniem przez klucz USB i Bluetooth oraz mały przycisk po lewej stronie trackballa, który go umieszcza w „tryb precyzji”. To zasadniczo spowalnia jego reakcję, dzięki czemu możesz wykonywać mniejsze, bardziej precyzyjne ruchy.

Głównym wydarzeniem jest oczywiście sam trackball, ale dziwnie niewiele można na ten temat powiedzieć. Chociaż nie jest teksturowany, nigdy nie mieliśmy żadnych problemów z wślizgiwaniem się pod kciuk i ma odpowiedni rozmiar, aby uzyskać maksymalną kontrolę bez konieczności ciągłego dostosowywania pozycji kciuka.

Ponieważ twój brudny kciuk będzie dotykał tego przedmiotu przez wiele godzin, istnieje mechanizm całkowitego usunięcia go w celu wyczyszczenia. Odbywa się to poprzez zdjęcie płytki magnetycznej na spodzie myszy i wypchnięcie kulki długopisem, po czym można wyczyścić zarówno trackball, jak i jego obudowę.

Ta płytka magnetyczna służy również dwóm celom, jako środek do przechylania myszy pod kątem 20 stopni w górę z powodów ergonomicznych, twierdzi Logitech. Początkowo wydawało się to dziwną decyzją. Czy trzymanie ręki równolegle do podłogi naprawdę źle wpływa na twoją postawę? Dlaczego 20 stopni? Dlaczego nie możesz dostosować tego do żadnego innego obrotu między nimi?

Ale po użyciu myszki decyzja ma więcej sensu. Kiedy odchyliliśmy się do góry, nasza ręka znajdowała się w całkowicie spoczynkowej pozycji. Kiedy przechyliliśmy mysz z powrotem w dół, zauważyliśmy małe zgięcie, które musiał wykonać nasz nadgarstek, aby to dostosować.

Jak się łączy?

Masz do wyboru opcje łączności między własnym odbiornikiem Unifying firmy Logitech (dołączony jest mały klucz USB do podłączenia do komputera) lub przez Bluetooth. Nie mogliśmy dostrzec żadnych różnic w opóźnieniach między nimi, więc to Ty decydujesz, która jest dla Ciebie wygodniejsza.

Oczywiście, jeśli chcesz sterować wieloma komputerami jednocześnie za pomocą myszy, oprogramowanie „Flow” firmy Logitech jest również zgodne z MX Ergo. Oprogramowanie pozwala kontrolować do trzech maszyn jednocześnie, w tym daje możliwość przeciągania i upuszczania plików pomiędzy maszynami.

Chociaż oburęczne myszy trackball istnieją, MX Ergo jest wyłącznie urządzeniem praworęcznym. Jeśli lubisz używać myszy lewą ręką, to niestety nie ma dla Ciebie MX Ergo.

Wreszcie mysz ładuje się za pomocą portu Micro USB. Nie musieliśmy jeszcze ładować myszy po tym, jak codziennie korzystaliśmy z niej w pracy przez dwa tygodnie. Twierdzenie Logitech o żywotności baterii wynoszącej cztery miesiące wydaje się jak dotąd trafne. Mysz jest również dobra w przełączaniu się w tryb gotowości na noc, gdy jej nie używasz. Jedynym minusem jest to, że budzenie się rano, gdy zaczniesz jej używać, zajmie sekundę lub dwie.

Występ

Jeśli przez całe życie używasz tradycyjnej myszy, trackball będzie wydawał się niesamowicie dziwny. Gdy po raz pierwszy umieścisz kciuk na piłce i zaczniesz się obracać.

Nie tylko ruch kciuka jest inny. Musisz także przyzwyczaić się do tego, że kulka kręci się przed jej zatrzymaniem, aby mysz mogła podróżować na duże odległości.

Pomimo różnicy, pod koniec jednego dnia użytkowania byliśmy w pełni sprawni.

Z boku kulki znajduje się mały przycisk, który można nacisnąć, aby zmniejszyć prędkość poruszania się kursora. Ten „tryb precyzji” podobno pomaga w precyzyjnym sterowaniu myszą. Jednak do ogólnego użytku biurowego nie było takiej potrzeby.

Jeśli polegasz na takich przyciskach, aby działały jak skróty, będziesz wdzięczny za ich włączenie.

Są tacy, którzy przysięgają, że grają na trackballu, ale po prostu nie mogliśmy sprawić, by to działało dla nas. Konieczność kręcenia piłką w celu pokonywania dużych odległości nigdy nie wydawała się tak dokładna. Dodatkowy kłopot związany z koniecznością przełączania się na tryb precyzji w celu precyzyjnego dostrojenia celu spowolnił nas niewygodnie.

Chociaż na co dzień nie polegamy na przyciskach kciuka, zaczęliśmy używać ich w grach do obsługi funkcji „przeładowania” i „użycia”. Potrzeba użycia naszego palca wskazującego do przycisków kciuka nie była wygodna, gdy odwracała uwagę od lewego przycisku myszy.

Tak więc, jeśli chodzi o gry, nie sprzedawaliśmy osobiście MX Ergo. Ale jako mysz biurowa, w której chcesz poświęcić pewną ilość szybkości na rzecz wygody i ergonomii, naprawdę świeciła.

Werdykt

Recenzja myszy Logitech MX Ergo Wireless Trackball - ocena. Próba porównania myszy i kulek to jak porównywanie jabłek i pomarańczy. To dwa bardzo różne urządzenia wejściowe, które będą pasować do sposobu, w jaki różni ludzie lubią używać swoich komputerów.

Jednak patrząc na MX Ergo, trudno stwierdzić, co jeszcze może zaoferować trackball poza tym, co robi ten model. Sama piłka jest responsywna i łatwa w użyciu. Urządzenie wygodnie leży w dłoni. Opcje łączności powinny zadowolić wszystkich oprócz najbardziej wymagających użytkowników.

Jedynym problemem (poza brakiem modelu dla leworęcznych) jest to, że niektóre funkcje wydawały się trochę zbędne. Nie mogliśmy znaleźć zastosowania dla przycisków kciuka, które nie są naciskane za pomocą kciuka. Czuliśmy, że kółko przewijania, które przechyla się w lewo i w prawo, jest trochę nowością.

Ostatecznie te funkcje nigdy nie odwracają uwagi od reszty produktu. Są tam, jeśli chcesz ich używać, ale równie łatwo można je zignorować, jeśli tego nie zrobisz.

Pozostaje Ci wyjątkowo zaprojektowany produkt, którego używanie jest przyjemne. Być może nie wymyślił na nowo koła, ale gdy działa tak dobrze, trudno jest prosić o znacznie więcej.

Niewiele rzeczy w komputerach pozostało tak spójnych, jak klawiatura i mysz. Z każdym mijającym rokiem monitory osiągają coraz wyższe rozdzielczości. karty graficzne mają coraz więcej teraflopów mocy graficznej, a procesory więcej rdzeni i szybsze zegary.

Chociaż producenci urządzeń peryferyjnych zawsze odważnie twierdzą, że ich produkty są szybkie i niezawodne, to klawiatury i myszy, które produkują, są zasadniczo takie same z roku na rok.

Myszy Trackball reprezentują zupełnie inny sposób interakcji z komputerem. Przez ostatnie kilka tygodni testowaliśmy nową mysz MX Ergo firmy Logitech aby określić, czy warto odejść od tradycyjnej myszy.

Oczywiście myszy trackball nie są niczym nowym, ponieważ istniały dłużej niż standardowa mysz, ale w ostatnich latach pozostały bardziej niszowym urządzeniem.

Logitech pozostał najbardziej znanym sprzedawcą trackballi. Wypuścił Logitech M570 w 2010 roku, a wcześniej oburęczny Trackman Marble w 2008 roku.

Pomimo tak długiego przebywania w pobliżu, nietrudno zrozumieć, dlaczego myszy trackball pozostały niszowe. Jest po prostu coś, co przeraża w używaniu kciuka do pchania piłki, zamiast poruszania całym korpusem myszy.

W Logitech MX ERGO  znajduję się  kółko przewijania, które można również przesuwać w lewo i w prawo, aby uzyskać dodatkową funkcjonalność, przycisk do przełączania między odbiornikiem USB a Bluetooth oraz mały przycisk po lewej stronie trackballa, który ustawia mysz  w „tryb precyzji”. To zasadniczo spowalnia jego reakcję, dzięki czemu możesz wykonywać mniejsze, bardziej precyzyjne ruchy.

Główną cechą  jest oczywiście sam trackball, ale dziwnie niewiele można na ten temat powiedzieć. Chociaż nie jest teksturowany, nigdy nie mieliśmy żadnych problemów z wślizgiwaniem się pod kciuk - ma odpowiedni rozmiar.

Ponieważ twój brudny kciuk będzie dotykał trackballa przez wiele godzin, istnieje mechanizm całkowitego usunięcia go w celu wyczyszczenia. Odbywa się to poprzez zdjęcie płytki magnetycznej na spodzie myszy i wypchnięcie kulki długopisem, po czym można wyczyścić zarówno trackball, jak i jego obudowę.

Ta płytka magnetyczna służy również innym celom, dzięki niej możemy przechylić mysz pod kątem 20 stopni w górę z powodów ergonomicznych.

Początkowo wydawało się to dziwną decyzją. Czy trzymanie ręki równolegle do podłogi naprawdę źle wpływa na twoją postawę? Dlaczego 20 stopni?

Kiedy odchyliliśmy mysz do góry, nasza ręka znajdowała się w całkowicie spoczynkowej pozycji, a kiedy przechyliliśmy mysz z powrotem w dół, zauważyliśmy małe zgięcie, które musiał wykonać nasz nadgarstek..

Ostatecznie największą obroną przed jakimkolwiek powtarzającym się obciążeniem będą zawsze regularne przerwy w siedzeniu przy biurku, ale uspokoiły nas względy ergonomiczne wprowadzone przez firmę Logitech.

Masz do wyboru opcje łączności między własnym odbiornikiem Unifying firmy Logitech (dołączony jest mały odbiornik USB do podłączenia do komputera) lub przez Bluetooth. Nie mogliśmy dostrzec żadnych różnic w opóźnieniach między nimi, więc to Ty decydujesz, która jest dla Ciebie wygodniejsza. Mały przycisk pod kółkiem przewijania przełącza między nimi.

Oczywiście, jeśli chcesz sterować wieloma komputerami jednocześnie za pomocą myszy, oprogramowanie „Flow” firmy Logitech jest również zgodne z MX Ergo. Oprogramowanie pozwala kontrolować do trzech maszyn jednocześnie, w tym daje możliwość przeciągania i upuszczania plików pomiędzy maszynami.

Chociaż oburęczne myszy trackball istnieją, MX Ergo jest wyłącznie urządzeniem praworęcznym. Jeśli lubisz używać myszy lewą ręką, to niestety mysz nie jest dla Ciebie..

Mysz ładuje się za pomocą portu Micro USB. Nie musieliśmy jeszcze ładować myszy po tym, jak codziennie korzystaliśmy z niej w pracy przez dwa tygodnie, więc twierdzenie Logitech o żywotności baterii wynoszącej cztery miesiące wydaje się jak dotąd trafne.

Werdykt

Próba porównania myszy i trackballi to jak porównywanie jabłek i pomarańczy. To dwa bardzo różne urządzenia.

Jednak patrząc na MX Ergo, trudno stwierdzić, co jeszcze może zaoferować trackball poza tym, co robi ten model. Sam trackball  jest responsywny i łatwa w użyciu, urządzenie wygodnie leży w dłoni, a opcje łączności powinny zadowolić wszystkich oprócz najbardziej wymagających użytkowników.

Jedynym problemem (poza brakiem modelu dla leworęcznych) jest to, że niektóre funkcje wydawały się trochę zbędne.

Ostatecznie te funkcje nigdy nie odwracają uwagi od reszty produktu. Są tam, jeśli chcesz ich używać, ale równie łatwo można je zignorować.

Pozostaje Ci wyjątkowo zaprojektowany produkt, którego używanie jest przyjemne. Być może nie wymyślił na nowo koła, ale gdy działa tak dobrze, trudno jest prosić o znacznie więcej.

Back to blog