Recenzja MacBooka Pro 15in (2017)

Procesory Kaby Lake, ulepszona grafika: czy to wystarczy, aby 15-calowy MacBook Pro 2017 był profesjonalnym laptopem?

15in MacBook Pro full review

Zawsze jest to wydarzenie, gdy Apple wprowadza na rynek MacBooka, ale w 2017 roku nowy MacBook Pro oferował po prostu wewnętrzną poprawę specyfikacji, a nie radykalną zmianę projektu.

W modelach 13-calowych i 15-calowych dostępne są dwie opcje rozmiaru. Jak powiedzieliśmy w naszej zapowiedzi 13-calowego MacBooka Pro, 15-calowy model bardziej zasługuje na miano „Pro” niż jego mniejsze rodzeństwo. Jednak czy to naprawdę profesjonalna maszyna?

Status Pro 15-calowego MacBooka Apple zależy od tego, jakim jesteś „pro”. Tradycyjnie kreatywni profesjonaliści zwróciliby się do komputerów Mac, aby zaspokoić swoje potrzeby, niezależnie od tego, czy chodzi o prace projektowe, edycję zdjęć, pracę z wideo i animacją, czy inne prace wymagające przyzwoitych możliwości graficznych.

Inni użytkownicy MacBooka Pro mogą obejmować graczy, programistów i pracowników biurowych, którzy potrzebują wydajnego komputera Mac z większym ekranem niż 13-calowe oferowane przez inne laptopy Mac.

Będziemy rozważać wszystkich tych użytkowników podczas oceny 15-calowego MacBooka Pro z 2017 roku. Czy nowy MacBook Pro spełni ich wymagania, czy będzie lepiej, jeśli będzie miał inny komputer Mac, czy też odważymy się powiedzieć, komputer PC lub Linux.

Dwie zmiany w modelach MacBooka Pro wprowadzone na WWDC w czerwcu 2017 r. to procesory Kaby Lake i ulepszona grafika. Czy te aktualizacje łączą się, aby uczynić tę maszynę pięciogwiazdkową?

Jakość projektu i wykonania

Pomijając zastrzeżenia dotyczące ceny, jest to laptop premium. Jak na 15-calowe urządzenie jest niezwykle smukły, zachowując identyczny profil jak model z 2016 roku. Naszą jednostką testową był Space Grey, nasz preferowany kolor, ale możesz też wybrać klasyczny srebrny MacBook.

Oznacza to, że masz do czynienia z oszałamiającym wyświetlaczem Retina z przyjemnie cienkimi ramkami, pełnowymiarową klawiaturą z ulepszonymi klawiszami motylkowymi drugiej generacji firmy Apple oraz słynnym (niesławnym?) paskiem dotykowym. Zajmiemy się tym dalej.

W pasku dotykowym znajduje się również wygodny czytnik linii papilarnych Touch ID, a 15-calowa konstrukcja umożliwia symetryczne osłony głośników po obu stronach klawiatury. Jak zwykle Apple przoduje w pozycjonowaniu gładzika; tutaj jest ogromny, ale nigdy nie znaleźliśmy w nim naszych dłoni.

Sam pasek dotykowy pozostaje i ponownie będzie dzielił opinie. Z czysto projektowego punktu widzenia jest świetny. Działa dobrze bez opóźnień, a interfejs jest zaskakująco intuicyjny jak na tak wyjątkowy sprzęt.

Na początku jest to niepokojące, ale przy dłuższym użytkowaniu zaczniesz cieszyć się jego dziwactwami – chociaż jeśli używasz wielu programów, które po prostu potrzebują klawiszy funkcyjnych za wszelką cenę, to naprawdę cię denerwuje.

Imponujący smukły kształt jest w dużej mierze możliwy dzięki usunięciu przez Apple niektórych, dyskusyjnych, profesjonalnych portów. Dawno już minął napęd CD, ale także przeniesiony z zeszłorocznego modelu jest brak jakichkolwiek portów innych niż cztery USB-C (Thunderbolt 3, po dwa z każdej strony) i pojedynczego gniazda słuchawkowego.

Projekt firmy Apple jest godny pochwały, ponieważ jest natychmiast rozpoznawalny jako MacBook. Do tej pory w linii produktów nadal ekscytujące jest otwieranie jej z pudełka i zapoznawanie się z rodowodem. Jeśli jednak okaże się, że jest to Twój pierwszy MacBook, naprawdę rozpieści Cię dbałość o szczegóły, od precyzyjnego wycięcia obudowy po minimalistycznie wycięte klawisze.

Funkcje i specyfikacje

Rozmiar dla 15-calowej maszyny jest imponujący, a po zamknięciu Pro ma wymiary 34,93 x 24,07 x 1,55 cm. Tak, 1,55 cm grubości na MacBooku Pro. 2017 eh, to przyszłość!

To 1,83 kg, waga, która jest dobrze rozłożona. Możesz nie chcieć nosić go w torbie, ale z pewnością jest w „przenośnym” wsporniku bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Wyświetlacz

Laptop ma 15,4-calowy podświetlany wyświetlacz Retina i tak, wygląda niesamowicie, czego oczekujemy od Apple. Rozdzielczość 2880 x 1800 to marzenie bez względu na to, na co patrzysz, i jest preferowana do użytku przez cały dzień niż 13-calowa alternatywa.

Może pochwalić się 220 pikselami na cal, często oślepiającą jasnością 500 nitów i szeroką gamą kolorów P3. Kąty widzenia są znakomite, a spływanie światła z dowolnego rogu lub krawędzi jest zerowe.

Obsługuje kilka skalowanych rozdzielczości do 1920x1200, ale brak HDMI oznacza, że ​​będziesz potrzebować wymaganego adaptera.

Gładzik i klawiatura

Jednak przy zaledwie 15 calach korzystanie z wielu okien jest wzorowe, szczególnie w połączeniu z doskonałym gładzikiem, który mierzy masywne 159 x 99 mm. Apple pozostaje liderem w swojej klasie dzięki Force Touch, technologii wrażliwej na nacisk, która pozwala na symulowane kliknięcia i działania przy użyciu tylko dotykowego sprzężenia zwrotnego pod podkładką.

Możesz na przykład mocniej nacisnąć, aby uzyskać głębsze kliknięcie i skorzystać z innej funkcji w zależności od aplikacji lub programu, w którym się znajdujesz. Po chwili staje się to drugą naturą. Jest również lepszy od mechanicznego gładzika, ponieważ można na nim kliknąć w dowolnym miejscu, nawet u góry.

Gesty wielodotykowe wymagają trochę czasu na naukę i są ograniczone w głównym systemie operacyjnym, ale stają się przydatne do celów edycji w profesjonalnych aplikacjach, takich jak Final Cut. Możliwość wywierania dwojakiego rodzaju nacisku na gładzik otworzyła również przed programistami bogactwo istniejących i przyszłych możliwości, a także stanowi wyraźną i dobrze wykorzystaną przewagę nad odpowiednikami na PC.

Pisanie na MacBooku Pro jest praktycznie doświadczeniem na komputerze, takim jak jakość konfiguracji. 65 klawiszy w wersji brytyjskiej (64 w modelach amerykańskich) wykorzystuje drugą generację klawiszy motylkowych Apple, które doskonale reagują bez względu na to, gdzie są naciśnięte.

Mają płytszy skok niż wszystkie modele MacBooka Pro 2015 i wcześniejsze, więc warto je przetestować przed podjęciem decyzji o zakupie. Jeśli jesteś przyzwyczajony do tego rodzaju podróży, prawdopodobnie nadal będziesz sfrustrowany wymaganym dostosowaniem.

Każdy klawisz jest podświetlany własną diodą LED, co jest dość luksusowe. Połączenie ekspansywnego, responsywnego gładzika i wysokiej jakości klawiatury w 15-calowym laptopie, który pozostaje niezwykle przenośny, jest bardzo atrakcyjne, ale bądź świadomy zmian.

W niewielkiej zmianie od 2016 r. klawisze sterujące i opcje oznaczają teraz skróty klawiaturowe, w przeciwieństwie do poprzednich oznaczeń, które pomagały użytkownikom komputerów PC tłumaczyć funkcje komputerów Mac.

Procesor, pamięć RAM i grafika

Aktualizacja na rok 2017 jest wewnętrzna. W końcu są procesory Kaby Lake, chipy Intela siódmej generacji. Oferują one wyższe, zwiększone częstotliwości taktowania niż ich poprzednicy, co oznacza, że ​​Apple dogonił serię HP ProBook 400, Dell XPS 13 Touch, Acer Aspire E i Asus ZenBook 3, które mają chipy Kaby Lake.

Naszą jednostką testową jest wysokiej klasy czterordzeniowy procesor Intel Core i7 2,9 GHz, który może przyspieszyć do 3,9 GHz i ma 512 GB pamięci masowej z 16 GB wbudowanej pamięci LPDDR3 2133 MHz. Ta pamięć RAM osiąga maksymalny zakres 16 GB, ale działa z wyższą częstotliwością niż w zeszłym roku 1866 MHz.

Wzywa się Apple do zaoferowania do 32 GB pamięci RAM w MacBooku Pro, palcami wskazującymi na laptopa Dell Precision 5520, który ma 32 GB pamięci RAM w konfiguracji na zamówienie.

W listopadzie 2016 r. wiceprezes Apple ds. światowego marketingu Phil Schiller wypowiedział się po krytyce, że MacBook Pro jest wyposażony w 16 GB pamięci RAM, mówiąc, że gdyby Apple oferował więcej pamięci RAM, miałoby to negatywny wpływ na żywotność baterii. Dzieje się tak, ponieważ większe ilości pamięci RAM wymagałyby energochłonnego kontrolera pamięci.

Schiller powiedział: „Obsługa 32 GB pamięci wymagałaby użycia pamięci DDR, która nie ma niskiego poboru mocy, a także wymaga innego projektu płyty głównej, co może zmniejszyć miejsce na baterie. Oba czynniki skróciłyby żywotność baterii”.

Niestety, nawet aktualizacja procesora Kaby Lake dla MacBooka Pro nie mogła zwiększyć limitu pamięci RAM do 16 GB, ponieważ procesor Kaby Lake również nie obsługuje pamięci RAM LPDDR4.

To powiedziawszy, 16 GB pamięci RAM to dużo i będzie działać znakomicie dla wszystkich, z wyjątkiem najbardziej wymagających użytkowników. Dodaj do tego kartę graficzną Radeon Pro 560 z 4 GB pamięci GDDR5 w połączeniu z Intel HD Graphics 630 i jesteś w pełni załadowany. Zaletą jest tutaj osobna dedykowana karta graficzna – w 13-calowym MacBooku Pro ma ona mniejszą specyfikację i jest zintegrowana.

Pamiętaj, że z taką mocą pod maską MacBook Pro potrzebuje wentylatora, w przeciwieństwie do 12-calowego MacBooka bez wentylatora.

Głośniki stereo w MacBooku Pro również zachwycają przyzwoitym zakresem dynamiki i często zaskakująco dobrą reakcją basu. 15-calowy wyświetlacz doskonale nadaje się do oglądania filmów w pojedynkę, tak samo jak do przeglądania arkuszy kalkulacyjnych lub edycji wideo.

Pro co roku przesuwa bramki; nie jest to już tylko dla profesjonalnych użytkowników, co może irytować niektórych. Ale wszechstronność, co prawda, drogiej maszyny, jest lepsza, szczególnie jeśli chcesz, aby była używana jako główne urządzenie. To, że jesteś filmowcem, nie oznacza, że ​​nie chcesz siedzieć w łóżku i objadać się Netflixem. Z 15-calowym MacBookiem Pro możesz zrobić jedno i drugie.

Grafika

Wraz z MacBookiem Pro z 2017 r. Apple zasadniczo kupił procesory graficzne zgodne z rywalami. Modele 15-calowe oferują teraz Radeon Pro 555 lub 560 (zastępując Radeon Pro 455).

To jednak nie jedyne wiadomości związane z grafiką. W nadchodzącej wersji systemu macOS firmy Apple pojawią się pewne zachęcające zmiany.

High Sierra koncentruje się na grafice, być może w wyniku chęci Apple do wejścia na pokład VR. Szczególnie interesujący dla każdego, kto pracuje w branżach kreatywnych, będzie fakt, że nowy system operacyjny będzie obsługiwał grafikę zewnętrzną.

Mamy tutaj kilka testów porównawczych dla 15-calowego MacBooka Pro 2,9 GHz z 2017 roku.

Pasek dotykowy

Pomimo tego, że rośnie na nas, gdy go używamy, nadal rozczarowuje fakt, że Apple skupił się na pasku dotykowym, aby odróżnić ten model Pro drugi rok z rzędu.

Staje się jasne, że Apple nie zamierza, aby MacBook Pro kiedykolwiek stał się urządzeniem z ekranem dotykowym, a pasek dotykowy jest kompromisem – i w tym tkwi problem. Na komputerze, który ma tylko porty USB-C, kompromis mógł posunąć się trochę za daleko dla niektórych użytkowników, którzy nie mają już normalnego wiersza klawiszy funkcyjnych.

Pasek dotykowy nie jest jednak całkowicie bezcelowy. Oprócz funkcji Touch ID istnieje integracja z wieloma aplikacjami Apple, takimi jak Safari, która zyskuje przyciski do przodu i do tyłu, lub Mail, która zyskuje sugestie automatycznego uzupełniania.

To, co naprawdę ma znaczenie dla profesjonalnych użytkowników, to aplikacje takie jak Photoshop, a Adobe pracuje nad zintegrowaniem z nim elementów sterujących paska dotykowego. Możesz już używać paska dotykowego MacBooka Pro w Photoshopie, ale funkcje są obecnie dostępne tylko w wersji zapoznawczej (np. beta). Mam nadzieję, że macOS High Sierra przyniesie dodatkową funkcjonalność.

Nie ma wersji 15-calowej Pro z 2017 roku bez paska dotykowego. Nie zdziwilibyśmy się jednak, gdyby Apple je wprowadził, ponieważ użytkownicy mogą woleć go nie tylko ze względu na znajomość, ale także ze względu na ogromne oszczędności.

Oprogramowanie

Maszyna obsługuje system MacOS Sierra 10.12.5 po wyjęciu z pudełka i jest to ładnie dopracowana wersja długoletniego systemu operacyjnego Mac firmy Apple. Jeśli jesteś przyzwyczajony do El Capitan, niewiele się zmieniło, ale dostajesz Siri, jeśli nie masz nic przeciwko rozmowie z komputerem.

Dobrze się integruje, podobnie jak Apple Pay i czytnik Touch ID. Szybkie płacenie za przedmioty w obsługiwanych witrynach przeglądarek to frajda dla nerdy, mimo że wszyscy robiliśmy to już na naszych telefonach w aplikacjach. Odblokowanie komputera za pomocą danych biometrycznych po raz pierwszy na MacBooku dodaje mile widzianą warstwę bezpieczeństwa.

Back to blog