Recykling komputerów: jak to działa?

Recykling Twojego komputera. czy zastanawiałeś się jak to działa?

Wyrzucenie starego komputera do kosza może pomóc zmniejszyć bałagan, ale może być problematyczne z wielu powodów, takich jak zapełnianie wysypisk i ryzyko naruszenia danych. Nie oznacza to jednak, że musisz używać komputera jako dużego przycisku do papieru. Masz rację, jeśli uważasz, że twój stary komputer nie jest wiele wart, ale magia recyklingu polega na tym, że łączysz setki komponentów, które są nie warte wiele, tworząc coś wartościowego, aby przeżyły drugie, a nawet trzecie życie.

Być może już wiesz, że recykling jest najlepszym (i najbardziej odpowiedzialnym) sposobem pozbycia się starego sprzętu komputerowego. Możesz nie wiedzieć, jak to działa i jakie ciekawe zastosowania materiałów pochodzących z recyklingu starego komputera.

Niemal każda część komputera może zostać poddana recyklingowi. Między innymi elementy ze szkła, plastiku, metalu i płytek drukowanych. Na przykład płyta główna komputera zawiera srebro i miedź, a mikroprocesor jest pokryty złotem. Nie chodzi tylko o to, aby wyglądać ładnie. Metale te dobrze przewodzą sygnały elektryczne, a ich podaż na całym świecie jest stosunkowo niewielka. Gdy komputery są poddawane recyklingowi, metale te są wysyłane do zakładu w celu wydobycia, przetworzenia i rafinacji, a następnie ponownego wykorzystania w nowych zastosowaniach.

Ilość metalów szlachetnych w jednym komputerze jest niewielka, trudna do wyodrębnienia i mało wartościowa. Ale jeśli jesteś w stanie poddać recyklingowi setki lub tysiące MacBooków naraz i skonfigurować skuteczny i bezpieczny proces automatyzacji ekstrakcji tych metali, wówczas ekonomicznie opłacalne staje się łączenie i ponowne wykorzystywanie tych metali.

Co tak naprawdę dzieje się z Twoim starym komputerem poddanym recyklingowi?

Najpierw zdejmuje się obudowy zewnętrzne i odłącza kable. Mikroprocesory są usuwane.  Są one najłatwiejszymi do recyklingu częściami komputerowymi, ponieważ jedynym zawartym w nich metalem jest złoto. Do oddzielenia złota od ceramiki używana jest mieszanina kwasu solnego i kwasu azotowego. Setki takich elementów naraz rozpuszcza się w dużej beczce. Pozostaje czysty złoty pył. Wydobyte złoto jest następnie topione w złoto kruszcowe. Całkiem fajnie, co?

Inne części wnętrza komputera są trudniejsze do recyklingu, ponieważ zawierają mieszankę metali, ale wysiłek ten jest nadal opłacalny, gdy możesz odzyskać setki komputerów. Metalowe części są zdejmowane i wkładane do pieca. Są topione w płynną mieszankę złota, srebra i miedzi, którą wylewa się, chłodzi, prasuje, a następnie kroi na plastry. Każda płytka jest umieszczana w kąpieli i ładowana dodatnio. Płytki są następnie wystawiane na ujemnie naładowaną płytę miedzianą, aby przyciągnąć cząsteczki miedzi, które uwalniają się z mieszanej metalowej płytki, pozostawiając tylko srebro i złoto.

Recykling: Co można zrobić z metalami w komputerze?

W następnym kroku płytkę przepuszcza się przez kolejną kąpiel, w której stalowa płytka przyciąga srebro, formując je w kryształy. Po drugiej kąpieli na płytce nie ma nic oprócz złota. Złote płytki można stopić i nadać im różne formy, które mają różne zastosowania. Na przykład można je podzielić na mniejsze płytki, które staną się koronami zębowymi. To, co kiedyś zawierało informacje w pamięci komputera, wkrótce znajdzie się w czyichś ustach.

Złote płytki można również wykorzystać do wytworzenia „złotej soli”, która dodaje trochę „pikanterii” w procesie produkcji komputerów. Poważnie jednak, złota sól naprawdę jest używana do produkcji komputerów. Aby stworzyć złote kryształy soli ze złotych płytek, muszą używać cyjanku, który jest silnie trujący. Inżynier dba o to, aby podczas procesu pojemnik był bardzo szczelnie zamknięty. Ta sól może nie być tak dobra do ryb z frytkami, ale jest doskonała do chipów komputerowych. Pojemnik złotej soli ma wartość prawie 60 000 dolarów. Jednak liczba komputerów potrzebnych do wyprodukowania jednego kubła złotej soli prawdopodobnie wynosi tysiące.

Inne zastosowania złotych płyt obejmują złote pręty poddane obróbce w piecu. Są skompresowane i skręcone w cewkę, która jest następnie przekształcana w cienki drut używany w obwodach komputera.

Inną branżą, która ma ogromne zapotrzebowanie na złoto, jest przemysł kosmiczny. Satelity i pojazdy, takie jak prom kosmiczny, używają złota w swoich silnikach. Wszyscy wiedzą, że złoto jest metalem szlachetnym, ale kto by pomyślał, że będzie miało tak wiele zastosowań przemysłowych?

Ponowne wykorzystanie odzyskanego złota i innych metali szlachetnych oznacza, że ​​trzeba wykonać mniej wydobycia. Recykling jest również mniej kosztowny niż wydobycie, przez co ma pozytywny wpływ na gospodarkę i środowisko.

Recykling: Kto powinien przywiązywać do niego największą uwagę ?

Firmy, które często wymieniają komputery - takie jak szpitale, uniwersytety i firmy ubezpieczeniowe - ponoszą nawet większą odpowiedzialność niż osoby fizyczne, aby zapewnić, że ich komputery zostaną poddane recyklingowi w odpowiedni sposób. Z tego powodu wiele firm dbających o środowisko nawiązuje długoterminowe relacje z godnymi zaufania firmami zajmującymi się recyklingiem, które mogą odpowiedzialnie i regularnie zarządzać dużymi ilościami odpadów.

Firmy, które mają do czynienia z poufnymi lub zastrzeżonymi danymi, muszą szczególnie uważać, wybierając partnera do recyklingu. Musi on zapewnić bezpieczeństwo ich danych, a następnie całkowicie wymazać ich istnienie podczas procesu recyklingu. Jednocześnie zapewniając, że wszystkie części ich komputerów nadające się do ponownego wykorzystania zostaną umieszczone do optymalnego wykorzystania.

Teraz już wiesz jak działa recykling. Nie bądź obojętny na środowisko i przyczyń się do walki z e-śmieciami. Dlatego nie czekaj i sprawdź naszą ofertę poleasingowych i powystawowych komputerów. Pamiętaj! Używany nie znaczy gorszy!

 

Back to blog