Smarthome we własnym domu

Inteligentne domy to coraz bardziej popularny trend wśród obecnych czy też przyszłych właścicieli domów jednorodzinnych, a także mieszkań. Stworzenie inteligentnego domu wydaje się jednak bardzo kosztowne, dlatego w wielu przypadkach inwestorzy rezygnują z tego pomysłu już na początku, bojąc się zbyt wysokich kosztów sprzętu oraz eksploatacji. Czy rzeczywiście stworzenie domu w duchu smart musi być bardzo drogie? Przedstawimy kilka patentów na to, aby samodzielnie przerobić swój dom na smarthome, bez narażania domowego budżetu na wielkie koszty.

Smarthome we własnym domu – czyli jaki?

Na początek warto doprecyzować, co kryje się pod tajemniczym pojęciem smarthome? Inteligentny dom – czyli inaczej smart home to taki, w którym możliwe jest sterowanie różnego rodzaju sprzętami za pomocą urządzeń mobilnych. Aby w ogóle zacząć myśleć o rozwiązaniach w stylu smart w naszym domu, musi być spełniony jeden podstawowy warunek – czyli dostęp do bezprzewodowej sieci Internetowej. Kiedy już warunek ten zostanie spełniony, można spokojnie przejść do zapoznania się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami do stworzenia inteligentnego domu.

Inteligentne urządzenia w domu – w co warto zainwestować?

Jak już na początku zaznaczyliśmy, chcemy pokazać, że smarthome jest możliwy do samodzielnego wykonania w wersji ekonomicznej. Pierwszym założeniem jest to, że nie wszystkie inteligentne urządzenia w domu musimy kupować jednocześnie. Możemy rozłożyć kompletowanie gadżetów w czasie, zaczynając od tych, które będą najbardziej potrzebne i funkcjonalne. Przykładem może być rozpoczęcie przeobrażania domu w smarthome od gniazdek elektrycznych oraz dostępnych już w domu urządzeń elektrycznych. Jak to zrobić? Przykładowo, inwestując w inteligentne gniazdka elektryczne tak zwane smart-plugi, otrzymujemy możliwość zdalnego sterowania czajnikiem, elektrycznym czy też ekspresem do kawy. Smart-plugi są to specjalne nakładki na tradycyjne gniazdka elektryczne, posiadające wbudowany interfejs bezprzewodowy, dzięki któremu mamy możliwość zdalnego sterowania gniazdkiem. Dodatkową zaletą inteligentnych gniazdek jest możliwość stałej kontroli zużycia prądu.

Urządzenia do inteligentnego domu

Kolejnym krokiem do stworzenia smart domu jest inwestycja w specjalne moduły pełniące funkcję czujników. Dostępne są czujniki ruchu, temperatury, dymu, smogu, otwarcia drzwi czy okna. Pozwolą one na zabezpieczenie domu przed zdarzeniami losowymi, ale też przed wtargnięciem niepowołanych osób. Czujniki należy sparować z urządzeniem mobilnym i w razie naruszenia ustawionych parametrów, czujnik poinformuje nas o tym, wysyłając informację na urządzenie mobilne. Warto wziąć też pod uwagę instalację inteligentnych termostatów do grzejników. Zdalne sterowanie temperaturą w domu sprawdzi się zwłaszcza podczas zimowych wyjazdów, kiedy na czas naszej nieobecności temperatura może być znacznie niższa, natomiast przed samym przyjazdem chcemy, aby dom się ogrzał.

Back to blog